Αρχείο μηνός Σεπτέμβριος 2017

?Βραδιά του Ερευνητή?

Το Πανεπιστήμιο Πατρών διοργανώνει για 11η συνεχή χρονιά, τη ?Βραδιά του Ερευνητή?. Η ετήσια γιορτή για την Επιστήμη θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 29 Σεπτεμβρίου 2017, στις 18:00 στο Επιμελητήριο Αχαΐας και στον πεζόδρομο της Ρήγα Φεραίου. Ο χαρακτήρας της εκδήλωσης είναι πανευρωπαϊκός και πραγματοποιείται ταυτόχρονα σε 300 περίπου πόλεις σε όλη την Ευρώπη με πληθώρα εκδηλώσεων. Στόχος της εκδήλωσης είναι να φέρει πιο κοντά το ευρύ κοινό και συγκεκριμένα τους νέους (φοιτητές, μαθητές) αλλά και όσους συνδέονται με την έρευνα(εκπαιδευτικούς και εκπροσώπους της τοπικής/περιφερειακής αυτοδιοίκησης) με την επιστημονική κοινότητα και το σημαντικό έργο το οποίο επιτελούν οι ερευνητές καθώς επίσης την ανάδειξη της ανθρώπινης πλευράς τους.

Η φετινή διοργάνωση θα επικεντρωθεί κυρίως στην επαφή των μαθητών με διάφορους επιστημονικούς τομείς, όπου μέσα από διάφορα δρώμενα, το παιχνίδι και διάφορες άλλες εκδηλώσεις θα αποτελέσει και την πρώτη τους γνωριμία με τις επιστήμες.
H Πρωτοβουλία Researchers’ Night ξεκίνησε το 2005 με την υποστήριξη της Ευρωπαϊκής Επιτροπής και πλέον υποστηρίζεται από το Πρόγραμμα Πλαίσιο «HORIZON 2020» και συγκεκριμένα από τη δράση Marie Sklodowska-Curie. Στη χώρα μας διοργανώνονται ταυτόχρονα εκδηλώσεις σε εννέα πόλεις: Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Πάτρα, Λάρισα, Κόρινθο, Πύλο, Ρόδο, Ηράκλειο και Ρέθυμνο. Σας περιμένουμε όλους στο επιμελητήρια Αχαΐας αλλά και στο πεζόδρομο της Ρήγα Φεραίου για να γνωρίσουμε όλοι τον «Ερευνητή» που κρύβουμε μέσα μας.
Η είσοδος είναι ελεύθερη για το κοινό.

Στους «μικρούς» ερευνητές θα δοθούν αναμνηστικά και βεβαιώσεις συμμετοχής.

Την Τρίτη 26/9 στις 20.00 στην πλατεία Γεωργίου θα πραγματοποιηθεί η «προ εκδήλωση» όπου η επιστήμη θα συναντήσει την μουσική.

Μην την χάσετε.

ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

Επικοινωνία:
Σε περίπτωση που θέλετε να επισκεφτείτε εκτάκτως εκπαιδευτικό του σχολείου ή τη Διευθύντρια πρέπει να προηγηθεί τηλεφωνική επικοινωνία για να κανονιστεί ραντεβού.

Ενημέρωση για συμβάν:
Σε περίπτωση που ενημερωθείτε ότι κάτι συνέβη στο σχολείο θα ενημερώνετε άμεσα το δάσκαλο της τάξης και
εκείνος θα ασχοληθεί με το περιστατικό και θα ενημερώσει τη Διευθύντρια. Αν κριθεί απαραίτητο η Διευθύντρια θα ενημερώσει τη σχολική Σύμβουλο, την Διεύθυνση ΠΕ ή την Περιφερειακή Διεύθυνση. Στο σχολείο υπάρχει η Ομάδα Διαχείρισης Κρίσεων που με παιδαγωγικού τύπου παρεμβάσεις ασχολείται με θέματα σχέσεων μεταξύ των μαθητών. Για να γίνει αυτό προηγείται σύσκεψη μεταξύ εκπαιδευτικών που εμπλέκονται στο τμήμα, Διευθύντριας και όποιων άλλων κρίνει το σχολείο και αποφασίζεται πως θα διευθετηθεί το θέμα. Αν το σχολείο κρίνει ότι υπάρχουν θέματα που αφορούν την ασφάλεια των μαθητών ή μαθησιακές δυσκολίες ή ο,τιδήποτε διαταράσσει την ομαλή λειτουργία του μπορεί να καλέσει ειδικούς από φορείς που συνεργάζονται με τα σχολεία.

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΜΑΘΗΤΩΝ ΓΙΑ ΛΑΪΚΟ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΟ

%ce%ba%ce%ac%ce%bb%ce%b5%cf%83%ce%bc%ce%b1-%ce%bb%ce%b1%ce%b9%ce%ba%ce%bf%cf%8d-%cf%86%cf%81%ce%bf%ce%bd%cf%84%ce%b9%cf%83%cf%84%ce%b7%cf%81%ce%af%ce%bf%cf%85-2017-18-2-50

%cf%80%cf%81%ce%bf%cf%83%ce%ba%ce%bb%ce%b7%cf%83%ce%b7-%ce%bc%ce%b1%ce%b8%ce%b7%cf%84%cf%89%ce%bd

%ce%b4%ce%b7%ce%bc%ce%bf%cf%84%ce%b9%ce%ba%cf%8c

ΑΓΙΑΣΜΟΣ

Αγαπητοί γονείς και μαθητές
Ο Αγιασμός για το νέο σχολικό έτος θα γίνει τη Δευτέρα 11 Σεπτεμβρίου και ώρα 9:00.
Οι μαθητές μετά αποχωρούν με τους γονείς τους.
Καλή σχολική χρονιά, με υγεία, πρόοδο και ευτυχία για όλους μας!