Αρχείο μηνός Φεβρουάριος 2018

Οδηγίες για την εποχική γρίπη!

Σε συνέχεια του αρ. πρωτ. 270853/2673/05-10-2017 εγγράφου μας , σύμφωνα με την εγκύκλιο του Υπουργείου Υγείας  (ΑΔΑ: 6ΤΜΣ465ΦΥΟ-Δ31) και λόγω αρμοδιότητας , σας υπενθυμίζουμε οδηγίες πρόληψης και αντιμετώπισης έναντι της εποχικής γρίπης.

• Η δραστηριότητα της εποχικής γρίπης εμφανίζεται στα μέσα φθινοπώρου , αυξάνεται κατά τον Ιανουάριο και κορυφώνεται Φεβρουάριο – Μάρτιο.
  • Η γρίπη είναι λοίμωξη του αναπνευστικού και μεταδίδεται εύκολα , κυρίως με το βήχα και το φτέρνισμα , μέσω των σταγονιδίων.
  • Εκδηλώνεται με πυρετό, ρίγος, καταρροή , πονόλαιμο, βήχα , μυαλγίες , πονοκέφαλο και αίσθημα κόπωσης (πιο σπάνια παρατηρούνται έμετοι ή/και διάρροιες).Η διάρκεια της νόσησης είναι περίπου μία(1) εβδομάδα κατά την οποία ο ασθενής  πρέπει να παραμένει κατ ΄ οίκον.
  • Ο αποτελεσματικότερος τρόπος πρόληψης είναι ο έγκαιρος εμβολιασμός. Διενεργείται σε παιδιά και σε ενήλικες κατόπιν ιατρικής σύστασης και εφόσον συντρέχουν λόγοι υγείας .
  • Η λήψη ατομικών και ομαδικών μέτρων υγιεινής είναι απαραίτητη για την προστασία από την γρίπη και για την εξάπλωσή της.
  • Πλένουμε τακτικά τα χέρια μας με νερό και με σαπούνι.
  • Όταν βήχουμε ή φτερνιζόμαστε καλύπτουμε το πρόσωπό μας με χαρτομάντιλο μιας χρήσης ή φτερνιζόμαστε στο εσωτερικό του αγκώνα μας.
  • Αποφεύγουμε την επαφή των χεριών με  το στόμα , τη μύτη και τα μάτια.
  • Αποφεύγουμε γενικότερα συγχρωτισμό σε κλειστούς χώρους.
  • Μεριμνούμε για τακτικό αερισμό των κλειστών χώρων και για τον σχολαστικό καθαρισμό τους.

Απαραίτητη η αποχή των μαθητών από τα μαθήματά τους όταν εμφανίζουν κάποιο από τα συμπτώματα της γρίπης τόσο για τη δική τους προστασία όσο  και για περιορισμό μετάδοσης της νόσου.