Αρχείο μηνός Μάιος 2019

«Το Χαρτί του Μέλλοντός μας – Ανακύκλωση Χαρτιού στα Σχολεία»

Το σχολείο μας θα συμμετέχει στο πρόγραμμα του ΙΤΥΕ-ΔΙΟΦΑΝΤΟΣ:

«Το Χαρτί του Μέλλοντός μας – Ανακύκλωση Χαρτιού στα Σχολεία»

Η συγκεκριμένη δράση ανακύκλωσης αφορά αυστηρά και μόνο χαρτί: παλαιά βιβλία που δεν μπορούν να επαναχρησιμοποιηθούν – σχολικά και μη, τετράδια και φωτοτυπικό χαρτί.

Προσοχή: Πλαστικό κάλυμμα/εξώφυλλο, σπιράλ και συνδετήρες από βιβλία και τετράδια θα πρέπει να αφαιρούνται.

ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΑΛΛΗΛΟΓΡΑΦΙΑ!

Ανακοίνωση 1η:

Υπεύθυνη δήλωση:

Ο/Η …………………………………………………  γονέας/κηδεμόνας του/της ………………………………………

μαθητής/τρια της …………………….. Τάξης    δηλώνω ότι :

δεν επιθυμώ να λαμβάνω ηλεκτρονική αλληλογραφία από το Δημοτικό Σχολείο Κάτω Καστριτσίου

Σε περίπτωση που επιθυμείτε να λαμβάνετε ηλεκτρονική αλληλογραφία, σας παρακαλούμε να στείλετε ένα mail  στη διεύθυνση :    gpierrou@gmail.com (Πιέρρου Γεωργία εκπ/κος ΤΠΕ) στο οποίο να αναφέρεται:

– η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου σας

– το ονοματεπώνυμό σας

– το ονοματεπώνυμο του παιδιού

– το τμήμα

Ημερίδα που θα πραγματοποιηθεί στον χώρο του ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΚΑΤΩ ΚΑΣΤΡΙΤΣΙΟΥ στο πλαίσιο του προγράμματος «Προώθηση της κατανάλωσης φρούτων, λαχανικών και γάλακτος στα σχολεία» .

ΘΕΡΙΝΑ ΚΔΑΠ (ΗΜΕΡΗΣΙΕΣ ΠΑΙΔΙΚΕΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΣΕΙΣ)

anakoinwsi_proedrou

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΓΙΑ ΤΑ ΘΕΡΙΝΑ ΚΔΑΠ
(ΗΜΕΡΗΣΙΕΣ ΠΑΙΔΙΚΕΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΣΕΙΣ)
Μετά από έντονο ενδιαφέρον των Δημοτών μας, σας ανακοινώνουμε ότι η περίοδος υποβολής των αιτήσεων για το 5ο Θερινό ΚΔΑΠ στον χώρο του ΕΟΤ στην Αγυιά και το 6ο Θερινό ΚΔΑΠ στα Ροΐτικα ξεκινά από την Τρίτη 7 Μαΐου 2019 και λήγει την Παρασκευή 31 Μαΐου 2019.
Οι δικαιούχοι είναι :
• παιδιά με έτη γέννησης από 2006 έως 2011
ενώ η επιλογή θα γίνει με ανάλογη μοριοδότηση.
Οι αιτήσεις συμμετοχής, θα διατίθενται από:
• την ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ του ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΥ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥ ΔΗΜΟΥ ΠΑΤΡΕΩΝ www.kodip.gr ,
• το Πρωτόκολλο του Κοινωνικού Οργανισμού (Γούναρη 76 – Ισόγειο)
και θα κατατίθενται μαζί με τα απαιτούμενα δικαιολογητικά στην Γούναρη 76 – Α΄ ΟΡΟΦΟΣ
από Δευτέρα – Παρασκευή και ώρες 8.00-14.00.
Τηλέφωνο για πληροφορίες: 2610 390985
Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ
ΤΟΥ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΥ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥ
ΤΟΥΛΓΑΡΙΔΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ

Θέμα : Εισαγωγή μαθητών και μαθητριών στα Πειραματικά Σχολεία και στα Πρότυπα Σχολεία για το σχολικό έτος 2019-2020.
Σας ενημερώνουμε ότι στο αριθμ. 1638/τ.B’/13.5.2019 Φ.Ε.Κ. έχει δημοσιευθεί η με αρ. πρωτ. 67563/Δ6/30-4-2019 Υπουργική Απόφαση με θέμα «Εισαγωγή μαθητών/τριών και σχετικές
ρυθμίσεις στα Πειραματικά και στα Πρότυπα Σχολεία για το σχολικό έτος 2019-2020». Η ως άνω απόφαση έχει αναρτηθεί και στην ιστοσελίδα της Ε.Ε.Π.Π.Σ. (http://depps.minedu.gov.gr).
Παρακαλούμε για τη μέριμνά σας ώστε να ενημερωθούν εγκαίρως όλα τα σχολεία περιοχής ευθύνης σας, δεδομένου ότι ως ημερομηνία έναρξης υποβολής αιτήσεων των ενδιαφερομένων έχει ορισθεί η 27η Μαΐου 2019.
O Προϊστάμενος της Γεν. Δ/νσης
Κωνσταντίνος Τσαχαλάς

ΕΞΕ – 75140 – 2019 – Εισαγωγή μαθητών και μαθητριών στα Πειραματικά Σχολεία και στα Πρότυπα Σχολεία για το σχολικό έτος 2019-2020