Αρχείο μηνός Μάρτιος 2020

ΜΗΝΥΜΑ ΣΧΟΛΕΙΟΥ!!

Αγαπητοί μαθητές, μαθήτριες και οικογένειες του Δημοτικού Σχολείου Κάτω Καστριτσίου,

Είναι μία καταιγίδα που θα περάσει.

Σας ευχαριστούμε για την υπομονή σας καθώς σχεδιάζουμε, εκπαιδευόμαστε και υλοποιούμε ένα ολόκληρο εικονικό εκπαιδευτικό περιβάλλον κάτω από αυτές τις δύσκολες συνθήκες! Με το κλείσιμο του σχολείου, θα παρέχουμε εκπαιδευτικές ευκαιρίες για τους μαθητές μας με τη μορφή εικονικών τάξεων.

Για όλα τα παραπάνω θα σας στείλουν πληροφορίες οι δάσκαλοι της τάξης.

Επίσης τις οδηγίες για τις δικές σας ενέργειες θα τις βρείτε στην ιστοσελίδα του σχολείου.

Στόχος μας είναι αυτές τις ημέρες να οργανώσουμε και να ρυθμίσουμε καλύτερα  τον τρόπο ώστε να διατηρούμε τη σωστή επικοινωνία  με τους μαθητές μας κατά τη διάρκεια αυτής της παρατεταμένης απουσίας από τις συνήθεις ρουτίνες μας.

Αντιλαμβανόμαστε ότι η αβεβαιότητα αυτού του νέου σχεδίου είναι πιθανό να προκαλέσει κάποια συναισθήματα ανησυχίας. Αυτό ισχύει για όλους μας! Σας γνωρίζουμε ότι εργαζόμαστε επιμελώς για να δημιουργήσουμε το νέο αυτό πρόγραμμα για μαθητές και γονείς. Καθώς προχωράμε, θα στείλουμε πρόσθετες ανακοινώσεις. Εκτιμούμε τη συνεχή σας υπομονή!

Κάνουμε ό, τι καλύτερο μπορούμε για να προσαρμοστούμε σε μια νέα, ασυνήθιστη και απρόβλεπτη πραγματικότητα. Προσπαθούμε  να αναμορφώσουμε πλήρως το εκπαιδευτικό μας περιβάλλον μέσα σε λίγες μέρες.

Παρά τις καλύτερες προσπάθειές μας, θα υπάρξουν πιθανότητες δυσλειτουργίας και ζητάμε την υπομονή σας. Είμαστε ρεαλιστές σχετικά με τη χρήση της τεχνολογίας και κατανοούμε ότι υπάρχουν δυσκολίες που θα πρέπει να αντιμετωπίσουμε. Αυτό θα το πετύχουμε με την συνεργασία αλλά και τη δική σας  βοήθεια.

Δείξτε κατανόηση για τους δασκάλους, που μένουνε και αυτοί στο σπίτι με τις οικογένειές τους, για να τροποποιήσουν τα σχέδια μάθησης. Λάβετε υπόψη ότι οι εκπαιδευτικοί μας βιώνουν το ίδιο.

Κρατήστε τα παιδιά σας σε επαφή με τη μάθηση.

Διατηρήστε καλές σχέσεις μεταξύ των παιδιών και των εκπαιδευτικών.

Προτείνουμε και μεταξύ σας οι γονείς να συνεργαστείτε εξ αποστάσεως ειδικά αν έχετε γνώσεις στις Επιστήμες της Τεχνολογίας.

Προσπαθήστε να παρέχετε στα παιδιά σας αισθήματα σιγουριάς και ασφάλειας. Για να το πετύχετε αυτό πρέπει και οι ίδιοι να παραμείνετε ψύχραιμοι.

Το σχολείο παραμένει ανοιχτό και είμαστε στη διάθεσή σας.

Εκ της Διεύθυνσης του σχολείου

Οι Υποδιευθύντριες

ΜΕΝΟΥΜΕ ΣΠΙΤΙ!

Αγαπητοί γονείς και συνάδελφοι!

«Ελεύθεροι πολιορκημένοι» ενός αόρατου εχθρού!

Εύχομαι να επανέλθουμε σύντομα στην καθημερινότητά μας και στη ρουτίνα μας! Είναι ευκαιρία να εκτιμήσουμε ό,τι έχουμε και να είμαστε ευγνώμονες για όλα όσα μας φαίνονταν λίγα….. και πάνω από όλα τους ανθρώπους μας!

Δεν κρύβω ότι μου λείψατε πολύ όλοι και πολύ περισσότερο τα παιδάκια μου…

Ας αντισταθούμε  ΜΕΝΟΝΤΑΣ ΣΠΙΤΙ!!!!!!

Με αγάπη και εκτίμηση

Μαίρη Νυδριώτη

ΝΕΕΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΚΟΡΟΝΟΪΟ!

ΑΝΑΡΤΗΤΕΟ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ
ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΥΓΕΙΑΣ
ΓΕΝΙΚΗ Δ/ΝΣΗ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΥΓΕΙΑΣ & ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΖΩΗΣ
Δ/ΝΣΗ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΥΓΕΙΑΣ & ΥΓΙΕΙΝΗΣ ΠΕΡΙΒAΛΛΟΝΤΟΣ ΤΜΗΜΑ Α΄
Αθήνα, 9/03/2020
Αρ. Πρωτ. Δ1α/Γ.Π.οικ. 16393
Πληροφορίες: Ο. Παντελά
Ταχ. Διεύθυνση: Αριστοτέλους 19
Ταχ. Κώδικας: 101 87
Τηλέφωνο: 2132161325
1. FAX: 2132161907
2. Email: ddy@moh.gov.gr
3.
4.
ΠΡΟΣ: Όπως ΠΙΝΑΚΑΣ ΑΠΟΔΕΚΤΩΝ
ΘΕΜΑ: «Μέτρα προστασίας της Δημόσιας Υγείας μέσω πρόληψης κατά της διασποράς του κορωνοϊού COVID-19 σε χώρους εργασίας».
Σχετ.:
1. Ν. 3850/2010 (φεκ84/Α/2.6.10) «Κύρωση του κώδικα νόμων για την υγεία και την ασφάλεια των εργαζομένων», όπως τροποποιήθηκε και ισχύει.
2. Η Πράξη Νομοθετικού Περιεχομένου με θέμα: «Κατεπείγοντα μέτρα αποφυγής και περιορισμού της διάδοσης κορωνοϊού» (Α΄ 42/25-02-2020) άρθρο, παρ. 2.
3. Το ΠΔ 121/2017 (ΦΕΚ 148 Α),) «Οργανισμός του Υπουργείου Υγείας», όπως τροποποιήθηκε και ισχύει σήμερα.
4. Oδηγίες του CDC σχετικά με τα μέτρα πρόληψης κατά της διασποράς λοίμωξης από το νέο κορωνοϊό COVID-19 σε επιχειρήσεις και εργoδότες (Interim Guidance for Businesses and employers /CDC)
5. Το με αρ. πρωτ. 685/16-01-20 έγγραφο του ΕΟΔΥ και η λοιπή σχετική αλληλογραφία.
6. Oι οδηγίες του ΠΟΥ για λήψη μέτρων προφύλαξης από τον ιό COVID-19 (Διαδικτυακή θέση: https://www.who.int/)
7. Οι οδηγίες του ECDC για λήψη μέτρων προφύλαξης από τον ιό COVID-19 (Διαδικτυακή θέση: https://www.ecdc.europa.eu)
8. Οι οδηγίες του ΕΟΔΥ για λήψη μέτρων προφύλαξης από τον ιό COVD-19 (Διαδικτυακή θέση: https://eody.gov.gr/neos-koronaios-covid-19/)
9. Η από 28/2/20 ανακοίνωση του Υπουργείου εργασίας