ΤΑ ΠΡΩΤΑΚΙΑ ΣΚΑΡΩΝΟΥΝ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΤΟΥΣ ΛΕΞΕΙΣ ΚΑΙ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ

Copy (3) of DSCF8487 Copy of DSCF8489 Copy of DSCF8498 Copy of DSCF8504 DSCF8493 DSCF8508

Κ. Καστρίτσι, Φθινόπωρο 2014

Δεν υπάρχει πιο μαγική εμπειρία για ένα εκπαιδευτικό παρά η στιγμή που οι μικροί του μαθητές σχηματίζουν τις πρώτες τους λέξεις! Αυτό είναι το προνόμιο της Α΄ τάξης!
Χρησιμοποιώντας την ολιστική και την αναλυτικοσυνθετική μέθοδο, σύμφωνα με τα νέα αναλυτικά προγράμματα σπουδών (ΑΠΣ) για την Α΄ τάξη του Δημοτικού Σχολείου, διαβάζουμε λέξεις προτού μάθουμε να αναγνωρίζουμε από τι αποτελείται η κάθε λέξη. Χρησιμοποιούμε καρτέλες με λέξεις, που κόβουμε σε φωνούλες-συλλαβές και στη συνέχεια σε γράμματα. Στη συνέχεια παίζουμε με «εύκολες φωνούλες» και σκαρώνουμε τις πρώτες μας λέξεις, γνωστές και άγνωστες. Είναι μια δημιουργική εργασία που μας γεμίζει αυτοπεποίθηση και όρεξη για δουλειά.