Αρχείο μηνός Μάιος 2018

Γραφείο Προέδρου

Τηλ.:2610390963

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Μετά από έντονο ενδιαφέρον των Δημοτών μας, σας ανακοινώνουμε ότι η περίοδος υποβολής των αιτήσεων για το 5ο Θερινό ΚΔΑΠ στον χώρο του ΕΟΤ στην Αγυιά και το 6ο Θερινό ΚΔΑΠ στα Ροΐτικα έχει ξεκινήσει από τις 27 Απριλίου 2018 και λήγει την Παρασκευή 25 Μαΐου  2018.

Οι δικαιούχοι θα είναι :

• παιδιά με έτη γέννησης από 2005 έως 2010

ενώ η επιλογή θα γίνει με ανάλογη  μοριοδότηση.

Οι αιτήσεις συμμετοχής, θα διατίθενται από:

• την ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ του ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΥ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥ ΔΗΜΟΥ ΠΑΤΡΕΩΝ kodip.gr/,
  • από το Πρωτόκολλο του Κοινωνικού Οργανισμού (Γούναρη 76 ΙΣΟΓΕΙΟ)
  • από το κτίριο της πρώην ΑΔΕΠ(Σολωμού και Ελ. Βενιζέλου 38) ΙΣΟΓΕΙΟ

και θα κατατίθενται μαζί με τα απαιτούμενα δικαιολογητικά  στη κτίριο της πρώην ΑΔΕΠ(Σολωμού και Ελ. Βενιζέλου38) ΙΣΟΓΕΙΟ

από  Δευτέρα – Παρασκευή  και ώρες 8.00-14.00.

Πληροφορίες: ΤΗΛ. 2610390985

Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΥ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥ

ΤΟΥΛΓΑΡΙΔΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ

Ραδιοφωνικό σποτάκι του ΣΤ2

Στα πλαίσια προγράμματος Κυκλοφοριακής αγωγής οι μαθητές του ΣΤ2 ηχογράφησαν ένα σποτάκι, το οποίο και ακούστηκε στη ραδιοφωνική εκπομπή του Πανεπιστημίου Πατρών. Για να ακούσετε το σποτάκι κάντε κλικ εδώ, για να ακούσετε την εκπομπή κάντε κλικ εδώ

Έντυπα και διαδικασίες που αφορούν στη λειτουργία του Ολοήμερου Προγράμματος

Οι μαθητές εγγράφονται στο Ολοήμερο Πρόγραμμα, κατόπιν σχετικής αίτησης-δήλωσης των γονέων/κηδεμόνων τους. Έως τις 12-06-2018 θα πρέπει να έχει κατατεθεί συμπληρωμένο από τους γονείς/κηδεμόνες των μαθητών στην σχολική μονάδα, που επιθυμούν να εγγράψουν τα παιδιά τους στο Ολοήμερο Πρόγραμμα, το παρακάτω έντυπο:
Έντυπο :

ΔΗΜΟΤΙΚΟ-ΑΙΤΗΣΗ-ΔΗΛΩΣΗ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΣΤΟ ΟΛΟΗΜΕΡΟ

Σε περίπτωση υποβολής εκπρόθεσμης αίτησης εγγραφής στο Ολοήμερο Πρόγραμμα των σχολικών μονάδων, μετά τις 12 Ιουνίου 2018, απαιτείται η γραπτή έγκριση του οικείου Διευθυντή Π.Ε. και μόνο για λόγους που κρίνονται ιδιαίτερα σοβαροί.

Σερφάρω με ασφάλεια στο Διαδίκτυο

Στα πλαίσια του μαθήματος των ΤΠΕ οι μαθητές της Έκτης Τάξης δημιούργησαν βίντεο με θέμα «Σερφάρω με ασφάλεια στο Διαδίκτυο«, τα οποία και παρουσίασαν στο 5ο Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας.  Για να δείτε τα βιντεάκια κάντε κλικ στους συνδέσμους:  βίντεο1, βίντεο2, βίντεο3,βίντεο4.

Συμμετοχή σε διαγωνισμό με θέμα την Ασφάλεια στο διαδίκτυο

Το σχολείο μας έλαβε μέρος στο διαγωνισμό που οργάνωσε το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου,  (SaferInternet4Kids.gr) με θέμα «Ασφάλεια στο διαδίκτυο» .

Ο μαθητής της Έκτης Τάξης Αριστείδης Σχοινάς πήρε έπαινο για τη συμμετοχή του  με τίτλο «Σερφάρω στο Διαδίκτυο» (κάντε κλικ στον τίτλο για να  δείτε το βίντεο).

Εικαστικές Δημιουργίες

Στο μάθημα των Εικαστικών τα παιδιά του ΣΤ1 και ΣΤ2 ανέλαβαν να ζωγραφίσουν το έργο του Van Cogh «το δωμάτιο»,  με το δικό τους τρόπο,  και να αποτελέσει ένα ακόμη κόσμημα του σχολείου μας. Για να δείτε το video πατήστε εδώ

ΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΤΩ ΚΑΣΤΡΙΤΣΙΟΥ ΤΡΑΓΟΥΔΗΣΕ ΓΙΑ ΤΗ «ΦΛΟΓΑ»

Μπορείτε να δείτε (πατώντας πάνω στις αντίστοιχες λέξεις) :

την αφίσα, το βίντεο και το ευχαριστήριο  από την εκδήλωση

Διαδικασία εισαγωγής μαθητών στην Α΄ τάξη Γυμνασίου των Μουσικών Σχολείων για το σχολικό έτος 2018-2019

ΕΞΕ – ΚΠ – 67499 – 2018 -ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ ΜΑΘΗΤΩΝ ΣΤΗ Α ΤΑΞΗ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΤΩΝ ΜΟΥΣΙΚΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2018-2019 Συνημμένα ΜΟΥΣΙΚΑ_ΣΧ 04_18

Διαδικασία εισαγωγής των μαθητών στην Α΄ τάξη Γυμνασίου των Καλλιτεχνικών Σχολείων για το σχολικό έτος 2018-2019

ΕΞΕ – ΚΠ – 67486 – 2018 -ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ ΣΤΗ Α ΤΑΞΗ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΤΩΝ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2018-2019 Συνημμένα ΚΑΛΛΙΤ_ΣΧ 04_18