ΤΟ ΒΟΛΕΪ ΠΑΕΙ ΣΧΟΛΕΙΟ!

Η ΕΟΠΕ θέλοντας να στηρίξει και να βοηθήσει την προσπάθεια της επιτροπής αθλητισμού του πανεπιστημίου Πατρών για την καλλιέργεια και την ανάπτυξη της ακαδημίας πετοσφαίρισης στους χώρους του πανεπιστημίου, πραγματοποίησε εκδήλωση παρουσίασης του προγράμματος ¨παίζω βόλει¨στους μαθητές του 12/θέσιου δημοτικού σχολείου Κάτω Καστριτσίου.

Το σχολείο επισκέφθηκαν ο συντονιστής των κλιμακίων Πελοποννήσου κ.Σταύρος Γεράνιος μαζί με τις αθλήτριες-φοιτήτριες του πανεπιστημίου Πατρών κ.κ Βόμβυλα και Δουραμάνη.
Τα παιδιά των τριών μεγαλύτερων τάξεων παρακολούθησαν video από αγώνα βόλεϊ,ενημερώθηκαν για τα ολυμπιακά αγωνίσματα,βόλει σάλας και beach volley καθώς και για το βόλει καθιστών(sitting volley).Ακολούθησε για αρκετή ώρα διάλογος και ερωτήσεις από 160 περίπου μαθητές επτά τμημάτων.Με μεγάλη χαρά οι προσκεκλημένοι απάντησαν σε όλες τις ερωτήσεις και προέτρεψαν τους μικρούς μαθητές να δοκιμάσουν στην ακαδημία της περιοχής τους να παίξουν βόλεϊ που θα τους βοηθήσει σε συνεργασία με τ` άλλα παιδιά στη διατήρηση της μπάλας στον αέρα,σε δυνατά καρφιά και εντυπωσιακές βουτιές στο έδαφος για να σώσουν την μπάλα.
Ο δυνατός αέρας που φυσούσε δεν εμπόδισε τους μαθητές να παίξουν στο προαύλιο χώρο του σχολείου με τις αθλήτριες μετά από μία σύντομη επίδειξη των τεχνικών στοιχείων από αυτές.Οι μαθητές ενθουσιάστηκαν από το παιχνίδι τους με τις αθλήτριες και έδειξαν διάθεση να μάθουν περισσότερα για το όμορφο άθλημα του βόλει.