Μουσική εκδήλωση: 1η Μαθητική Χορωδιακή Συνάντηση !

Το Σχολείο μας συμμετείχε στην 1η Μαθητική Χορωδιακή Συνάντηση που πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 6 Μαΐου 2015, ώρα 7:00΄ μ.μ. στο Συνεδριακό Κέντρο των ΤΕΙ Δυτική Ελλάδας.
Η εκδήλωση αυτή διοργανώθηκε από τη Σχολική Σύμβουλο Μουσικής Δυτικής Ελλάδας, κ. Κωνσταντίνα Σακκά-Κυρίτση και συμμετείχαν 12 σχολικές χορωδίες. Τα σχολεία που έλαβαν μέρος ήταν τα εξής με τη σειρά εμφάνισης:
? Δημοτικό Σχολείο Κάτω Καστριτσίου
? Πρότυπο Πειραματικό Δημοτικό Σχολείο Πανεπιστημίου Πατρών
? 1ο Δημοτικό Σχολείο Παραλίας Πάτρας
? 10ο Δημοτικό Σχολείο Αιγίου
? 45ο Δημοτικό Σχολείο Πάτρας
? 16ο Γυμνάσιο Πάτρας
? Γυμνάσιο Κάτω Αχαΐας
? 17ο Γυμνάσιο Πάτρας
? Πρότυπο Πειραματικό Γυμνάσιο Πανεπιστημίου Πατρών
? 3ο Γυμνάσιο Πάτρας
? Μουσικό Σχολείο Πατρών – Προπαρασκευαστική Χορωδία
? Μουσικό Σχολείο Πάτρας – Μικτή Ευρωπαϊκή Χορωδία

Η εκδήλωση ξεκίνησε με το τραγούδι «Όπου υπάρχει αγάπη» σε Στίχους και Μουσική του Στέφανου Βαρελά το οποίο τραγούδησαν όλες οι χορωδίες μαζί, αφού η Εκδήλωση είχε τον κεντρικό τίτλο: «ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ? με μια ΦΩΝΗ»

Στη συνέχεια η χορωδία μας, που αποτελείτο από 65 μαθητές και μαθήτριες, ερμήνευσε τα τραγούδια:
«Ουράνιο τόξο» σε Στίχους και Μουσική του Σπύρου Λάμπρου,
«Προσευχή του μικρού κοριτσιού» σε Στίχους του Ζαχαρία Παπαντωνίου και Μουσική του Βασίλειου Βασιλείου,
«Φιλντισένιο καραβάκι» σε Στίχους του Νίκου Γκάτσου και Μουσική του Μάνου Χατζιδάκι,
«Ποτέ, ποτέ» σε Στίχους του Νίκου Ιγνατιάδη και του Αλέξη Παπαδημητρίου και Μουσική του Νίκου Ιγνατιάδη.