Αρχείο μηνός Ιανουάριος 2015

Αγαπητοί γονείς,

Σας ενημερώνουμε ότι την Παρασκευή 30 Ιανουαρίου, εορτή των Τριών Ιεραρχών, το Σχολείο θα εκκλησιαστεί στον Ιερό Ναό Υπαπαντής, στο Κάτω Καστρίτσι.

Μετά το πέρας της Θείας Λειτουργίας οι μαθητές αποχωρούν.

Την Δευτέρα 2 Φεβρουαρίου το Σχολείο θα παραμείνει κλειστό, λόγω της τοπικής αργίας της Υπαπαντής του Σωτήρος.

19-1-15. <>.ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ, ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΕΚΦΡΑΣΗΣ ΚΑΙ ΛΟΓΟΥ

ΠΑΡΙΣΙ 7-1-15.

<< JE SUIS CHARLIE , JE SUIS DEMOCRATIQUE>>
ΟΙ εξαιρετικοι μαθητες μου της Ε και Δ ταξης στο Δ.σ.Κ. Καστριτσιου , δημιουργουν Αφισσα-διαμαρτυριας και <<μνημης>> αφιερωμενο σε ολα τα θυματα της βιας, του φασισμου, του φονταμενταλισμου , στο Παρισι , στην Νιγηρια και σε ολο τον κοσμο με τιτλο :<< JE SUIS CHARLIE , JE SUIS DEMOCRATIQUE>>.kastritsi 006 kastritsi 002 kastritsi 003 kastritsi 004 kastritsi 005 kastritsi 007 kastritsi 008 kastritsi 009 kastritsi 010 kastritsi 011 kastritsi 012 kastritsi 013 kastritsi 014 kastritsi 015 kastritsi 016 kastritsi 017

Σύσταση νέου Δ.Σ. Συλλόγου

Σας ενημερώνουμε ότι την Τετάρτη 17 Δεκεμβρίου 2014 έγιναν οι αρχαιρεσίες για την ανάδειξη των νέων θεσμικών οργάνων του συλλόγου για τη διετία 2014-2016, σύμφωνα με τα προβλεπόμενα από το νόμο. Στην Έκτακτη Γενική Συνέλευση παρουσιάσθηκαν και ψήφισαν 119 γονείς που εκπροσωπούσαν 164 μαθητές εκ των 311 μαθητών που φοιτούν κατά το συγκεκριμένο σχολικό έτος.

Το  νέο Διοικητικό Συμβούλιο (ΔΣ) συνεδρίασε την Δευτέρα 22 Δεκεμβρίου 2014 και συστάθηκε σε σώμα ως ακολούθως:

ΘΕΣΗ ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΤΗΛΕΦΩΝΑ EMAIL
Πρόεδρος Ροδοπούλου-Πέτρου Γεωργία 6936328008 grodopoulou@upatras.gr
Αντιπρόεδρος Βανακάρας Αλέξανδρος 6970276830 a.g.vanakaras@upatras.gr
Γενικός Γραμματέας Πολύζος Δημήτριος 6937097001 meletespolyzos@yahoo.gr
Ειδικός Γραμματέας Γεωργίου Παναγιώτης 6944752809 panos@lis.upatras.gr
Ταμίας Μαυροειδή-Παπαηλιού Μαρία 6944522811 mmp72@yahoo.gr

Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΓΟΝΕΩΝ & ΚΗΔΕΜΟΝΩΝ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΚΑΤΩ ΚΑΣΤΡΙΤΣΙΟΥ

Αγαπητοί Γονείς,

Θα θέλαμε να σας ευχαριστήσουμε για την πραγματικά εντυπωσιακή προσέλευση και συμμετοχή σας στην Ετήσια Εκλογοαπολογιστική  Γενική Συνέλευση για την ανάδειξη των θεσμικών οργάνων του Συλλόγου μας. Η συλλογικότητα αυτή δείχνει το πραγματικό σας ενδιαφέρον για την βελτίωση των συνθηκών της μαθητικής ζωής των παιδιών μας και μας δίνει δύναμη να συνεχίσουμε το σπουδαίο έργο που έχει εώς σήμερα επιτευχθεί από το προηγούμενο Δ.Σ.

Επιδίωξή μας είναι η ενίσχυση του έργου του σχολείου ηθικώς και υλικώς για την αποδοτικότερη εργασία τούτου, την αρτιότερη μόρφωση των παιδιών μας και την ηθική διάπλαση του χαρακτήρα τους. Απαραίτητη είναι η συνεχής βελτίωση των συνθηκών διαβίωσης των παιδιών μας και των παιδαγωγών τους στο σχολικό περιβάλλον.

Tο σχολείο είναι το δεύτερο σπίτι των παιδιών μας και οφείλουμε να συνδράμουμε με όποιον τρόπο μπορεί ο καθένας από μας στην εύρυθμη λειτουργία του.

Το έργο μας – ιδιαίτερα στις δύσκολες μέρες που διανύουμε – αποκτά μεγαλύτερη σημασία, βασιζόμενο στην αλληλεγγύη, την προσφορά, τη συλλογικότητα, την πρωτοβουλία, τη διεκδίκηση και τη δράση.

Ευχαριστούμε πολύ τους γονείς που κατέβαλαν την συνδρομή μέλους των 10 ευρώ. Όσοι γονείς δεν κατέβαλαν τη συνδρομή τους, μπορούν να την καταβάλουν οι ίδιοι στα μέλη του Δ.Σ.

Τα τηλέφωνα και τα email των μελών του Δ.Σ. είναι στη διάθεση όσων επιθυμούν να επικοινωνήσουν μαζί μας και μπορούν να τα βρουν ανά πάσα στιγμή στην ιστοσελίδα του Δημοτικού μας στην διεύθυνση: http://dim-k-kastr.ach.sch.gr/?page_id=570

Το mail επικοινωνίας του συλλόγου είναι το: sg.dimkkast@gmail.com

ΗΜΕΡΑ ΔΡΑΣΗΣ ΚΑΙ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ ΥΓΙΕΙΝΗΣ ΧΕΡΙΩΝ

Η υγιεινή είναι ένα σοβαρό θέμα που πρέπει να μας απασχολεί όλους. Η μη σωστή τήρηση των κανόνων της μπορεί να προκαλέσει σοβαρά προβλήματα υγείας.

Φέτος η 20η Ιανουαρίου καθιερώθηκε ως ημέρα δράσεων και ενημέρωσης όλων των μαθητών σχετικά με την υγιεινή των χεριών.

Στα πλαίσια του κοινωνικού σχολείου ασχοληθήκαμε με το συγκεκριμένο θέμα, ώστε οι μικροί μαθητές να ενημερωθούν και να εφαρμόζουν τους κανόνες της κυρίας «Υγιεινής».

DSC_0052 DSC_0053 DSC_0055 DSC_0041 DSC_0043 DSC_0047

Αγαπητοί γονείς
1. Την Δευτέρα 19 Ιανουαρίου 2015, θα πραγματοποιηθεί η θεατρική παράσταση «Το ταξίδι της Διαλεχτής», στο χώρο του Σχολείου, από τη θεατρική ομάδα «Ονειροπόλοι», με θέμα σχολική βία και εκφοβισμός. Τιμή εισιτηρίου 3 ευρώ.

2.Την Τετάρτη 14 Ιανουαρίου 2015, στις 7.30, μετά το πέρας της Συνέλευσης του ΔΣ του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του Σχολείου μας, θα γίνει παρουσίαση της Ιστοσελίδας μας για τους γονείς των μαθητών μας στην αίθουσα εκδηλώσεων. Θα ακολουθήσει συζήτηση.
Διεύθυνση Ιστότοπου: http://dimkkast.mysch.gr/

3.Την Παρασκευή 23/1 και τη Δευτέρα 26/1 τα σχολεία θα παραμείνουν κλειστά, λόγω εκλογών.
Νυδριώτη Μαίρη

ΜΑΘΗΜΑ ΕΙΚΑΣΤΙΚΩΝ:ΟΙ ΓΑΛΛΟΙ ΖΩΓΡΑΦΟΙ ΤΟΥ 19ου αι.: Β.ΒΑΝ ΓΚΟΝΓΚ, Ζ. ΣΕΡΑ , ΣΙΝΙΑΚ, και H.MATISSE.

ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΩΝ ΤΜΗΜΑΤΩΝ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ Ε1,Ε2,Δ1,Δ2,Δ3, ΑΝΑΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΚΑΙ ΣΧΟΛΙΑΖΟΥΝ  ΜΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΤΟΥς ΤΡΟΠΟ ΤΑ ΕΡΓΑ ΤΩΝ ΜΕΓΑΛΩΝ ΖΩΓΡΑΦΩΝ, Β.ΒΑΝ ΓΚΟΝΓΚ, Ζ. ΣΕΡΑ ,  ΣΙΝΙΑΚ, και H.MATISSE.

ΟΙ ΓΑΛΛΟΙ ΖΩΓΡΑΦΟΙ ΤΟΥ 19ου αι.

καστριτσι 001 καστριτσι 003 καστριτσι 004 καστριτσι 005 καστριτσι 006 καστριτσι 007 καστριτσι 008 καστριτσι 009 καστριτσι 010 καστριτσι 013 καστριτσι 014 καστριτσι 015

Ευχές στα παιδιά της Ευρώπης από το ΣΤ1

Το ΣΤ1 συμμετέχει αυτή τη χρονιά ως συνεργάτης στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα E -twinning μαζί με άλλα 8 σχολεία της Ευρώπης  με τίτλο: Look at my world. Στα πλαίσια αυτής της συνεργασίας οι μαθητές αποφάσισαν να στείλουν τις χριστουγεννιάτικες ευχές τους στους μαθητές των σχολείων που συνεργάζονται με έναν πρωτότυπο τρόπο.

Καλά Χριστούγεννα σε όλους!!

E - TWINNING